/ در سالیدورکس , Solidworks / توسط
آخرین زمان ویرایش:

آشنایی با نرم افزارهای طراحی و مهندسی

نرم افزارهای طراحی، مهندسی و نقشه کشی

در این بخش مطالبی در خصوص آشنایی با برخی از نرم افزارهای متداول در طراحی و نقشه کشی ارائه شده است. هدف از مطالب این بخش ایجاد آشنایی و اطلاع رسانی به آن دسته از دوستانی است که علاقه مند به کار با نرم افزارهای طراحی، مهندسی و نقشه کشی هستند.

 

نرم افزار اتوکد  (Autocad mechanical Desktop)
Autocad mechanical

نرم افزارهای طراحی، مهندسی و نقشه کشی

اتوکد

این نرم افزار قدرتمند درطراحي مكانيكي به شما اين امكان را مي دهد تا طرح و نقشه هاي صنعتي را با سرعت و دقت بسيار خيره كننده اي ارائه نمائيد .نظر به این که امروزه در طراحي هاي مكانيكي و صنعتي از نرم افزار اتوكد كمتر بهره گرفته مي شود ، ضرورت دارد جهت استفاده بهتر و مؤثرتر از این نرم افزار مهارت وتسلط كافي کسب کنیم.
يكي از توانايي هاي مهم اين نرم افزار استفاده آن در مهندسي معكوس است، به طوري كه طراح با در اختيار داشتن قطعة صنعتي مورد نظر و برآورد اندازه ها و مقياس هاي لازم ،آن قطعه را طراحی مي نمايد. اين روش مخصوصا به بومي سازي برخي فناوری ها بسیار کمک مي كند.
برخي از ويژگي هاي اين نرم افزار عبارت اند از:
– داشتن ابزارهاي گزارش گيري ومستندسازي پروژه ؛
– امكان به اشتراك گذاري كي پروژه بين چندطراح ؛
– نماگيري از قطعات و نقشه هاي انفجاري و ويرايش آن ها ؛
– امكان اعمال محدوديت هاي اندازه اي بر روي نقشه و بسياري
قابليت هاي منحصر به فرد ديگر در حيطة استانداردهاي طراحي
و نقشه كشي صنعتي.


نرم افزار Inventor

نرم افزارهای طراحی و نقشه کشی

اینونتور

 

نرم افزاري نوظهور اما بسيار قدرتمند در زمينه طراحي و ساخت قطعات و ماشين آلات پيچيده صنعتي است. استفاده از اين نرم افزار در طراحي قالب هاي پيچيده صنعتي ، اعم از برش، كشش، خم ، تزريق پلاستيك و دايكاست به طراح بسیار کمک می کند و او را در طراحي اين نوع قالب ها سريع تر به هدف خود مي رساند.
اين بدان دليل است كه نرم افزار Inventor بسياري از قطعات استاندارد قالب ها را از شركت هاي سازنده معروف در اين زمينه در خود جاي داده و شما مي توانيد به راحتي از اين قطعات به طور مدل در طراحي هاي خود بهره ببريد.

گفتنی است در اين نرم افزار اجزای ديگري مانند انواع شفت ها، چرخ دنده ها، فنرها، ياتاقان ها و بسياري از قطعات استاندارد ديگر به طور پيش فرض وجود دارند و كافي است که طراح، پارامترهاي مدنظر خود را در جداول مربوط به هر كدام از اجزا وارد نماید تا در طراحي آن قطعه به هدف اصلي خود برسد.
نرم افزار Inventor شامل محيط هايي از قبيل موارد زیر است :
– محيط مدل سازي قطعات ؛Part Design
– محيط مونتاژ ؛Assembly Design
– محيط طراحي و مدل سازي قطعات از جنس ورق ؛sheet metal
– محيط جوش كاري ؛weld ment
– محيط طراحي قالب هاي صنعتي؛
– محيط تهيه نقشه هاي فني و مهندسي.


نرم افزار Pro /Engineering

نرم افزارهای طراحی و نقشه کشی صنعتی

پرو اینجینیر

اين نرم افزار يكي از قدرتمندترين نرم افزارها در زمينه  CEA/CAM/CAD در سطح جهان است. بسياري از مهندسان ساخت و توليد در دنيا معتقدند هيچ نرم افزاري در زمينه تهيه خروجي هاي دستگاه هاي كنترل كامپيوتري ( NC/CNC/CMM و …. ) قابليت رقابت با اين نرم افزار را ندارد. ادعاي آنان را نمي توان ناديده گرفت ، زيرا بسياري از كشورهاي پيشرفته صنعتي در دنيا در زمينه طراحي ، ساخت و توليد ادوات نظامي ،خودرو سازي،كشتي سازي ، هوافضا و بسياري از صنايع ديگر از اين نرم افزار بهره ميجويند .
برخي از ويژگي هاي اين نرم افزار :
– داشتن قدرت منحصر به فرد مدل سازي مجموعه هاي مكانيكي (مانند سازه هواپيما ، سكوي پرتاب موشك و… )
– قابليت برقراري ارتباط با دستگاه هاي توليد ( از قبيل ، CNCوايركات و برش پلاسما و…؛)
– سامان دهي خطوط توليد و مونتاژ؛
– امكان تحليل و شبيه سازي پيشرفته مكانيزم و حركت مجموعه ها.
همچنین قابل ذكر است از اين نرم افزار در شركت هاي بزرگ هواپيماسازي بهره گرفته مي شود .


نرم افزار Mold flow

نرم افزارهای مهندسی و نقشه کشی

مولد فلو

اين نرم افزار امكانات پيشرفته اي را براي شبيه سازي عمليات تزريق پلاستيك ، پيش بيني و برطرف نمودن مشكلات و مسائل احتمالي در هنگام تزريق را در اختيار طراح قرار مي دهد.
شما مي توانيد مراحل پرشدن ، بسته شدن ، سردشدن و تغيير شكل قطعه را تحليل نمائید و قبل از ساخت قالب تزريق موردنظر جزئيات عمليات تزريق را به صورت شبيه سازي مشاهده كنيد .

از قابليت هاي بارز اين نرم افزار مي توان به موارد زير اشاره كرد :
– انتخاب ماده تزريق شونده و نوع ماشين تزريق ؛
– تعيين فشار و دماي قالب ؛
– انتخاب راهگاه هاي مناسب ؛
– ديدن نتايج افت فشار ، تغييرات دما در قالب ، تغيير شكل قطعه و شبيه سازي و تحليل عمليات تزريق .


نرم افزار Edge Cam

نرم افزارهای مهندسی و نقشه کشی

ادج کم

اين نرم افزار در زمينه تراش كاري سطحي و عمقي و چرخش چند محوري پيچيده در فرزكاري ، تراشكاري چرخشي و چند صفحه اي قابليت هاي فراواني دارد و در صنايعي همچون هوافضا ، خودروسازي، نفت و گاز ، خدمات مهندسي ، صنايع ريخته گري ، برش كاري ، صنايع بهداشتي و نيروی محركه نیز پركاربرد است.
از مزاياي اين نرم افزار مي توان به موارد زیر اشاره کرد :
– افزايش بازدهي و سود از طريق كاهش استفاده از مواد ؛
– كاهش زمان طراحي و افزايش زمان توليد ؛
– انعطاف پذيري و مدولار بودن آن .


نرم افزار Surfcam

نرم افزارهای مهندسی نقشه کشی

سورف کم

از اين نرم افزار مي توان در مدل سازي سطوح اجسام صلب ، مهندسي معكوس ، الگوسازي ماشين هاي توليدي ، برنامه نويسي ماشين هاي CNC  دو، سه ، چهار و پنج محوره ، ماشين هاي تراش  CNC ، برش پلاسما، جِت آب و وايركات بهره گرفت . اين نرم افزار رابط خوبي بين رايانه و ماشين هاي توليد است.               به وسيله نرم افزار surfcam مي توان اين ماشين ها را به راحتي كنترل نمود و از آن ها در جهت ساخت و ماشين كاري قطعات بهره گرفت.


نرم افزار Power mill

نرم افزارهای طراحی نقشه کشی

پاورمیل

این نرم افزاركاربر را قادر مي سازد تا با دسترسي داشتن به ابزارهاي شبيه سازي فرايند براده برداري ، بهترين سطح خروجي را از قطعه به دست آورد و پس از تهيه G-cod وانتقال آن به ماشين هاي توليد ، دقيقاً به همان كيفيت سطح مورد نظر دست يابد .
اين نرم افزار به دليل توانمندي هاي بي نظير ، سادگي كار با آن و ارائه نتايج بي نقص ، در صنايع مختلفي نظيرِ قالب سازي ،خودروسازي ، هوا فضا و كشتي سازي در سطح دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.
از اين نرم افزار عمدتاً در تهيه مسير حركت ابزارهاي برشي در دستگاه هاي CNC و روي قطعه كار جهت براده برداري استفاده مي شود .


نرم افزار power shape

نرم افزارهای طراحی نقشه کشی

پاور شیپ

اين نرم افزار يكي از معروف ترين و كاربردي ترين نرم افزارها در صنعت قالب سازي است و در طراحي قالب هاي تزريق پلاستيك،دايكاست، اكستروژن ، ترموست و تزريق آلومينيم و همچنين در طراحي قالب هاي رزيني مورد استفاده قرار مي گيرد.

قابليت بارز اين نرم افزار تهيه خروجي براي نرم افزارهاي ديگر يا تبديل یک فرمت به فرمت ديگر به كمك Ps-Exchange است .


نرم افزار قدرتمند Solid Works

نرم افزارهای طراحی نقشه کشی

سالیدوورک

این نرم افزار يكي از قدرتمندترين و كار آمدترين نرم افزارهاي طراحي و مدل سازي مكانيكي است که محور سایت tarahi20.ir هم متمرکز روی این نرم افزار میباشد. بسياري از دفاتر طراحي و مهندسي در دنيا از آن برای مدل سازي ، تهيه نقشه هاي فني ، ثبت و مستند سازي ، مديريت اطلاعات فني محصول ، تحليل هاي استاتيكي و سينماتيكي ، تعيين روش هاي توليد قطعه ، طراحي قالب هاي صنعتي ، طراحي سازه هاي سنگين و سبك و بسياري ديگر استفاده مي كنند. همچنين اين نرم افزار در بين طراحان لوازم خانگي           (براي مدل سازي پوسته اي) بسیار طرفدار دارد.ويژگي برتر اين نرم افزار نسبت به همپايان خود سادگي كار با آن و محيط كاري زيبا و جذاب آن است ، به طوری كه كاربر را شيفته خود می كند.

اين نرم افزار قابليت طراحي قالب هاي تزريق پلاستيك را نيز دارد و اين ويژگي را مديون قطعات استاندارد فراوانی از استانداردهاي روز دنيا می داند. همچنين ابزارهاي مخصوص اين بخش،طراح را براي رسيدن هر چه سريع تر به هدف ياري مي کند.


نرم افزار  CATIA

نرم افزارهای طراحی نقشه کشی

کتیا

این نرم افزار را مي توان به يك كارخانه بزرگ يا يك گروه صنعتي عظيم تشبيه كرده با قابلیت و کاربردهای فراوان از جمله : تجسم اوليه محصول در ذهن ، طراحي مفهومي ، ساخت نمونه اوليه ، طراحي قالب ها وجيگ و فيكسچرها ، برنامه ريزي فرايند طراحي و پروسه توليد (مثل برنامه نويسي دستگاه هاي CNC و… )     تراش هاي CNC و جوش كاري ، قالب گيري ، شكل دهي (ورق كاري) ، طراحي و شبيه سازي مكانيزم هاي ماشين ، تحليل هاي ديناميكي ، استاتيكي و سينماتيكي ، طراحي مدار و بردهاي الكترونيكي ، طراحي شبكه هاي تأسيساتي ( تهويه ، گرمايش و سرمايش ، سيستم آب رساني و …. ) ، استخراج نقشه مهندسي ثبت و مستند سازي ،مديريت اطلاعات فني محصولات ، طراحي خطوط توليد و مونتاژ كارخانه بسته بندي و نحوه حمل و نقل محصول .

موارد ذكر شده توانسته است جايگاه ويژه اي را براي اين نرم افزار در بين شركت هاي داخلي بزرگي همچون ايران خودرو ، سايپا و… و شركت هاي بزرگ خارجي بسياري به ارمغان آورد . همچنین اين نرم افزار سهم عمده اي در پيشرفت صنايعي همچون خودروسازي ، كشتي سازي ، صنايع هوانوردي و دفاعي در كشورمان داشته است .

 

نوشته های مشابه

تاریخچه نقشه کشی صنعتی

  تاریخچه مختصری از نقشه کشی صنعتی بشراززمانهای بسیار کهن کم وبیش شکلهایی بنام نقشه ترسیم مینموده است. از جمله…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *