/ در طراحی و نقشه کشی صنعتی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

آینده فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی صنعتی

آینده فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی صنعتی

 فارغ التحصیلان این رشته چه خواهند کرد

آینده فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی صنعتی چگونه خواهد بود! بدیهی است با گسترش صنایع ترسیم و خواندن نقشه اهمیت فوق العاده ای پیدا میکند و امروزه وجود افرادی که فن نقشه کشی را بطور عملی و صحیح آموخته باشند بطور جدی مورد نیاز صنایع است بدین ترتیب چنین افرادی میتوانند در موارد زیر کار آمد باشند :

۱) اشتغال در شرکت و واحدهای صنعتی

در بخش نقشه کشی و طراحی که در هر کارخانه ای وجود دارد چه با عنوان نقشه کش و یا با عنوان سرپرست می تواند انجام وظیفه نماید در اینجا این تذکر لازم است که عامل تجربه که در اثر کار بدست می آید برای فردی که پایه ی صحیح علمی دارد خیلی عمیق تر وسریع تر حاصل می شود.

۲) رابط بین طراح و تولید کننده

به عنوان رابطی بین مهندسین طراح و قسمت تولید (زیرا امروزه کمتر قطعه ای بدون نقشه تولید میگردد بنابراین کسانی که بخوبی حرف طراحان و مبتکرین را درک کرده و بصورت نقشه ی اجرایی تحویل دهند ارزشمند است. )

۳) تدریس

با ادامه تحصیلات بالاتر در سطوح دانشگاهی می توانند به عنوان استاد یا آموزگار مجرب در امر تدریس رسم فنی ،نقشه کشی و همچنین نرم افزارهای مرتبط با نقشه کشی بخصوص در هنرستانها و سایر آموزشگاههای حرفه ای همچنین در مراکز دانشگاهی باشند.

۴) طراحی و نقشه کشی قالب های صنعتی

با توجه به اینکه امروزه بایستی بسیاری از احتیاجات رادر داخل کشور تهیه نماییم صنایعی نظیر قالبسازی ، تراشکاری ، ریخته گری و….اهمیت زیادی پیدا کرده و مثلا در بسیاری از موارد قالبها پیچیده هستند و به علاوه دارای قسمت های جدیدی نیز خواهند بود که ساختن آن بدون نقشه امکان ندارد لذا بایستی حتما طرحی از آن تهیه شود که مشکلات ساخت از قبل پیش بینی شده و راه حل آن نیز مشخص گردد و برای ترسیم چنین نقشه هایی احتیاج مبرم به نقشه کش های ماهر است که یکی از اهداف تاسیس این رشته برآوردن نیازهای ذکر شده است.

۵) کمک به ثبت ایده های جدید

با این مساله در مورد ابداعات جدید نیز مواجهه داریم چه بسیار افرادی هستند که در نقاط مختلف چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ عملی قادر به ساختن ابتکارات نوینی هستند اما به علت ضعف در امر نقشه کشی نمی توانند افکار خود را بیان و روی نقشه اشکالات خود را بررسی کنند، در نتیجه دچار سر در گمی شده وگاه از آن کار چشم پوشی مینمایند ویا حداقل به مشابه سازی قناعت میکنند از طرف دیگر فرض می کنیم مصنوع تازه ای بوجود آید آیا در صورت مفید بودن آن میتوان در واقع تولید بیشتر از نمونه استفاده کرد؟

یعنی برای ساخت یک قطعه ابتدا آنرا اندازه گرفت و بعد ساخت یا بایستی از روی یک طرح دقیق آن را عملی کرد؟!!

با توجه به موارد ذکر شده فارغ التحصیلان این رشته در هر یک از شاخه های صنعتی ماشین سازی و مکانیک میتوانند مشغول به کار گردند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه جایگاه نقشه کشی صنعتی در صنعت به این صفحه بروید.

نوشته های مشابه

تاریخچه نقشه کشی صنعتی

  تاریخچه مختصری از نقشه کشی صنعتی بشراززمانهای بسیار کهن کم وبیش شکلهایی بنام نقشه ترسیم مینموده است. از جمله…

استانداردهای نقشه کشی صنعتی

استانداردهای نقشه کشی صنعتی نخستین موسسه ملی استاندارد در سال۱۹۰۲در انگلستان وسپس در۱۹۱۶ در هلند و ۱۹۱۷ درآلمان تاسیس شد.…

يك ديدگاه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *