/ در طراحی و نقشه کشی صنعتی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تاریخچه نقشه کشی صنعتی

 تاریخچه نقشه کشی صنعتی

تاریخچه مختصری از نقشه کشی صنعتی

بشراززمانهای بسیار کهن کم وبیش شکلهایی بنام نقشه ترسیم مینموده است. از جمله مصریان قدیم برای ساختن بناهای عظیمی نظیر اهرام ثلاثه  مصر از انها استفاده نموده است. از طرف دیگر نقشه های جغرافیایی هستند که قدمت زیادی دارند اما بدرستی نمی توان گفت که اولین نقشه های صنعتی در چه موقع ترسیم شده اند ولی انچه مسلم است پیشرفت سریع صنایع  وپیدایش اختراعات  ومصنوعات جدید لزوم ترسیم نقشه را اجتناب نا پذیر می نمود پیدایش و تکامل ریاضیات و از شعباتش علم هندسه در پیشرفت بشر تاثیر شگفت انگیز دارد و هندسه که خود علم اندازه می باشد متکی بر نقشه ها وترسیمات بسیار دقیق ومستدل است.

لیکن با وجود آنکه از بیان اصول و قضایای هندسه توسط اقلیدس ، فیثاغورس ، تالس و بطلمیوس هزاران سال میگذشت هنوز چیزی به عنوان رسم فنی وجود نداشت دلیل آنهم روشن  بود که واقعا چنین مطلبی احساس شود البته مبتکرین ومخترعین بزرگی چون داوینچی وسایرین برای تفهیم تفکرات خود شکلهایی ترسیم می نمودند اما انها بیشتر به نقاشی شبیه بود ونه یک شکل دقیق هندسی .

بین سالهای ۱۷۴۶تا۱۸۱۸که سالهای زندگی موثر میباشد تحولی عظیم در هندسه ایجاد شد که در آن زمان بخوبی درک نگردید این تحول بیان اصول هندسه ترسیمی توسط ریاضیدان بزرگ گاسپار مونز افسر ارتش فرانسه بود که بیشتر به جهت ترسیم نقشه های جنگی مورد استفاده قرار می گرفت و سالها نیز جز اسرار ارتشی بود اما تدریجا ارزش واهمیت ان در بیان تصاویر از اجسام سه بعدی مشخص گردید دراین روش اجسام سه بعدی را بصورت تصاویر دو بعدی با اندازه های دقیق و از جهات مختلف نشان می دهند.

پیدایش رسم فنی

البته در این قرون بخصوص با پیشرفت وگسترش صنایع احتیاج به نمایش اجسام با تصاویر دقیق به خوبی احساس می شد به همین جهت رفته رفته شاخه ای بنام رسم فنی از هندسه ترسیمی جدا شد که در واقع کاربرد هندسه ترسیمی در صنعت بود و انقدر پیشرفت کرد که خود شهرتی بیش از آن بدست آورد بطوری که امروزه بسیاری رسم فنی می دانند بدون انکه بدانند جزئی از هندسه ترسیمی است و یا اصلا هندسه میباشد.

در اینجا دانستن این نکته بد نیست که هندسه که خود شاخه ای از ریاضیات است دارای سی شعبه است که یکی از این شعبات هندسه ی ترسیمی می باشد و رسم فنی یکی از شعبات هندسه ترسیمی است و باتوجه به ابعاد وسیع صنعت ملاحظه می کنیم که رسم فنی خود به شعبات متعددی تقسیم شده مثل رسم فنی تاسیسات، ساختمان،تولید، ریخته گری ،قالبسازی …

اما کار به اینجا ختم نمی شود زیرا نقشه های ترسیم شده در این دوران از لحاظ اصول وقرار دادها متنوع وبیشتر جنبه ی محلی داشته گواه اینکه در برخی از کشور های صنعتی نظیر آلمان و فرانسه و ایتالیا و امریکا و ژاپن اصول نقشه کشی تکامل زیادی پیدا کرده بود.

زبان مشترک بین صنعتگران

با پیشرفت بیشتر صنعت وافزایش حجم مبادلات صنعتی وتکنولوژیکی لزوم استاندارد بین المللی در زمینه های مختلف اجتناب ناپذیر بود و صنعت گران در سطح بین المللی برای صحبت به زبانی برتر از انچه داشتند نیازمند بودند!!

این زبان گویا و قاطع چیزی جز رسم فنی با اصول کاملا استاندارد نبود! بنابراین در قرن بیستم تلاش هایی برای استاندارد کردن قوائد واصول نقشه کشی مکانیک برای تمام کشور های جهان در اروپا انجام  شد نتیجه ی این تلاشها بولتن  ISA شماره ی ۳۲بود. که مبنای طرح توضیه شماره ی ۱۲۸((R128 موسسه بین المللی استاندارد درمورد اصول رسم فنی قرار گرفت این طرح در ۱۹۵۶تصویب ودر ۱۹۵۹بمورد اجرا گذاشته شد (این استاندارد مورد موافقت موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران قرار گرفته است )در اینجا تذکر این نکته ضروری است که هنوز با گذشت حدود ۲۵سال  از این استاندارد های قبلی نظیر نرم DIN مربوط به صنایع قدیم آلمان باشد ونرم ASA مربوط به صنایع امریکاست که از اهمیت زیادی برخوردارند و این نتیجه از مراجعات مکرر به کارخانه های مختلف بدست امده و بنابراین آشنایی با انها نبایستی از نظر دور شود .

برای مطالعه بیشتر در زمینه استانداردهای نقشه کشی به این صفحه بروید!

نوشته های مشابه

آشنایی با نرم افزارهای طراحی و مهندسی

نرم افزارهای طراحی، مهندسی و نقشه کشی در این بخش مطالبی در خصوص آشنایی با برخی از نرم افزارهای متداول…

آینده فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی صنعتی

 فارغ التحصیلان این رشته چه خواهند کرد آینده فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی صنعتی چگونه خواهد بود! بدیهی است با…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *