/ در طراحی و نقشه کشی صنعتی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نقشه خوانی (بخش اول)

دانش نقشه خوانی مهمترین نکته ای است که باید تمام افرادی که به هر نحو با نقشه سروکار دارند به آن مسلط باشند.در ادامه با موارد زیر در نقشه خوانی آشنا خواهید شد :

یکی از مهارت های تکنسین ها و نقشه کش ها شناسایی و توانایی پیاده و سوار کردن قطعات یک سیستم است. همان گونه که می دانید،برای شناساندن چگونگی بسته شدن قطعات یک سیستم، نقشه های ترکیبی به کار برده می شود. در این نقشه ها، برای نشان دادن برخی از قطعات درونی بخش هایی از نقشه در برش، نشان داده می شود. برای نمونه شکل زیر مربوط به یک مجموعه کلاچ است که در آن موقعیت قطعات مختلف نشان داده شده است. اگر شما بتوانید قطعات مختلف را در این نقشه شناسایی کنید، خواهید توانست چگونگی بسته شدن قطعات و موقعیت هریک از آنها را در این مجموعه شناسایی کنید.

نقشه خوانی


نقشه خوانی قطعات ساده
پیچ و مهره

پیچ و مهره برای به هم بستن قطعات یا جابه جایی حرکت و نیرو به کار می رود، شکل زیر برخی از انواع پیچ و مهره را نشان می دهد.انواع پیچ


نقشه اتصال دو قطعه با یک پیچ و مهره به صورت برش خوردهنقشه اتصال با پیچ و مهره

در شکل زیر برخی از ویژگی های پیچ ها در نقشه نشان داده شده است.

مشخصات یک پیچگام پیچ: در شکل بالا گام و قطر پیچ نشان داده شده است. فاصله دو دنده متوالی را گام پیچ می گویند.
ویژگی ها و اندازه پیچ ها با حروف و اعداد شناسانده می شود.

پیچ ها، به دو دسته متریک و اینچی دسته بندی می شوند. پیچ های متریک با حرف M نشان داده می شوند.برای نمونه پیچ M8 پیچی است که قطر آن ٨ میلی متر است.


انداز ه گذاری برخی از پیچها در نقشه دو بعدی


در شکل زیر نقشه دوبعدی و سه بعدی انواع پیچ و مهره نشان داده شده است که با یادگیری آنها می توانید انواع پیچ و مهره را در نقشه شناسایی کنید.

نقشه پیچ


نقشه دوبعدی و سه بعدی برخی از مهره ها

نقشه مهره


به شکل زیر نگاه کنید. در این شکل یک نقشه گسترده داده شده است که در آن چگونگی بسته شدن چند قطعه با پیچ مهره نمایان است. همان گونه که در این شکل می بینید قطعه ٣ با پیچ سر خزینه دار ٤ باید به قطعه ٢ بسته شود. همچنین قطعه١و٢ با پیچ ٧ به کمک مهره ٦ و واشر ٥ از دوطرف به هم بسته می شوند.

نقشه گسترده


برای این که پیچ و مهره هنگام کار باز نشوند باید قفل شوند. برخی از قطعاتی که برای قفل کردن پیچ یا مهره به کار می روند در شکل زیر نشان داده شده اند.


یکی از ویژگی های پیچ که برای ساخت یا خرید آن داده می شود، اندازه و نام آن است. اندازه پیچ بر پایه نوع پیچ به روش های گوناگون داده می شود. در شکل زیر چند نوع پیچ و نام گذاری آنها داده شده است.


 مطالعه نقشه خوانی بخش اول (پیچ و مهره)

مطالعه نقشه خوانی بخش دوم (خار،پین،اشپیل،پرچ،چرخ دنده)

مطالعه نقشه خوانی بخش سوم (فنر،یاتاقان،بلبرینگ،کاسه نمد،بوش،نقشه ترکیبی،گسترده و اختصاری)

نوشته های مشابه

نقشه کشی صنعتی و جایگاه آن در صنعت

نقشه کشی صنعتی و جایگاه آن در صنعت نقشه کشی صنعتی همان زبان تکنیک یا زبان صنعت است .زبانی که…

نقشه خوانی(بخش دوم)

نقشه خوانی خار برای به هم بستن قطعات، افزون بر پیچ و مهره، خار نیز به کار برده می شود.نقشه…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *